Wróć   APLIKOM FORUM CAD / CAM / GIS > GIS i infrastruktura > AutoCAD Civil 3D > Inne

Inne Instalacja, dodatki, nakładki, błędy i inne

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
stare 03-12-07, 23:44
Ghostface Ghostface jest offline

Wyślij wiadomość poprzez Skype™ do Ghostface
Domyślnie Nauka AutoCad'a Civil 3D

Witam,
Pytanie jest krótkie - jak najlepiej zacząć naukę Civil'a?
Jestem użytkownikiem AutoCada zarówno 2D jak i 3D, więc wiele narzędzi Civil'a jest mi znanych. Zacząłem czytać podręcznik użytkownika i po kilku dniach wiem mniej niż się spodziewałem. Jest straszny! Jak go czytam to zaczynam doceniać Pikonia za to co zrobił dla poznania Autocada. Nie chce jednak czekać, aż chłop Civil'a weźmie na warsztat. Podzielcie się proszę swoimi doświadczeniami. Jak zdobywaliście wiedzę? Może jest jakiś sensowny podręcznik??? Pracuję w pracowni urbanistycznej i planuję wykorzystywać civila do planowania przestrzennego. Interesuje mnie tworzenie niwelacji terenu i w oparciu o taki teren robienie wizualizacji zagospodarowania. Na co dzień mam do czynienia z rastrami, rzadko z wektorowymi podkładami. Dajcie proszę wskazówki jak ugryźć temat - od czego zacząć ( nawet jeśli podręcznik zawarty w civilu to jedno rozwiązanie).
Słyszałem o kursach - trwają 2 dni i są bardzo intensywne... nie wiem czy są w stanie dużo rozjaśnić. Poza tym ja potrzebuję wiedzy ukierunkowanej na moje potrzeby. Bardziej byłbym zainteresowany indywidualną formą nauki, czymś w rodzaju korepetycji, które byłyby swoistym wprowadzeniem do programu. Dlatego jeśli ktoś mieszkający w Poznaniu posiada umiejętności obsługi civila to proszę o kontakt (gg5004204)

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi i wskazówki
Odpowiedź z Cytatem
stare 04-12-07, 11:27
edittttt edittttt jest offline

Domyślnie

Wg mnie jedyny dobry sposób rozpoczęcia pracy w C3D to szkolenie.
Niestety trzeba wydać kasę, ale daje to pogląd i wiedzę.
pozdr.
PS. właśnie siedzę na szkoleniu II stopnia
Odpowiedź z Cytatem
stare 04-12-07, 18:33

Domyślnie

A gdzie robiłeś kurs.. jeśli to nie tajemnica? W Aplikomie? W jakiej branży wykorzystujesz C3D? Po tylu pytaniach naraz zadam jeszcze jedno.. - próbowałeś przebrnąć przez ten podręcznik, który jest dołączony do programu?
Ja mam sceptyczne nastawienie do takich grupowych kursów.. szczególnie jeśli chodzi o program, którego można wykorzystywać w wielu róznych dziedzinach. W pracowni, w której aktualnie pracuję są ludzie, którzy uczyli się cada na kursach i nie są usatysfakcjonowani - przede wszystkim dlatego, że są bardzo intensywne ( 2 dni po 8h to lekka masakra ). Ja cada uczyłem się z biblii Pikonia i bardzo sobie chwalę ten sposób. No ale ten podręcznik C3D to nie biblia.
Co do tego podręcznika C3D to nie wiem jak go ugryść. Potrzebuję możliwie szybko zdobyć wiedzę na temat robienie niwelacji na mapach rastrowych i nakładania na tą niwelację planu zagospodarowania, a potem brył 3D. Zacząłem czytac od poczatku te 3 tyś stron... czytam i czytam, a tam ciągle o stylach i etykietach - nie mogę zakumać czy jest to jak w cadzie - rysujesz obiekt na konkretnej warstwie - czy np. tworzysz te obiekty z punktów itd. Jakie jest powiązanie między warstwami, a stylami i etykietami. Czy rysując obiekt trzeba go przyporządkować do warstwy i ustawić mu styl?? Najgorsze jest to, że nie mam wiedzy, które rozdziały w tym podręczniku są ważniejsze, a które tylko ważne. Od czego zacząć.. bo mam wrażenie, że wcale nie od poczatku.
O indywidualną pomoc pytałem dlatego, bo wtedy mógłbym się dowiedzieć tego co mnie najbardziej interesuje. Więc jesli ktoś z Poznania posiada wiedzę, którą chciałby się podzielić to ponawiam swoją prośbę o kontakt.

Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytatem
stare 04-12-07, 18:38

Domyślnie

A tak w ogóle.. czy są tu osoby, które same nauczyły się civila, czy wszyscy jesteście po kursach????
Odpowiedź z Cytatem
stare 05-12-07, 13:15
edittttt edittttt jest offline

Domyślnie

Ja zaczynałem od płytki demonstracyjnej Aplikomu.
Nie wiem, czy jeszcze wysyłają.
Pna Majewski w formie demonstracji multimedialnej pokazuje jak tworzyć projekt.
Oczywiście nie jest to demo w szczegółach, ale na tej podstawie można się nauczyć I stopień cyvila.
Ja nie robiłem I stopnia - oj przepraszam, program kupiłem w MAT Kraków - przy zakupie zrobiono mi darmowe 3 dniowe szkolenie.
Czyli płyta Aplikomu + szkolenie = możliwośc tworzenia projektów drogowych, bez zaawansowanych funkcji, niemniej czas pracy, w porównaniu do pracy w gołym CADzie, skraca się o 50 %.
Dodatkowo dało mi to bazę do kursu II stopnia.
Kursy organizuje również Procad - właśnie na nim siedzę.
Odpowiedź z Cytatem
stare 05-12-07, 13:39

Domyślnie

Wiem, dowiadywałem się o kursy w Procadzie w Poznaniu i wygląda na to, że oferta Aplikomu jest dużo lepsza. Przede wszystkim Aplikom prowadzi szkolenie dla urbanistów, co dla mnie jest idealnym rozwiązaniem. Poza tym Procad ma jedno zupełnie niedorzeczne rozwiąząnie - trzeba mieć papierek na to, że się zna cada i że się odbyło szkolenie choćby podstawowe - oznacza to tyle, że musiałbym zapłacić za coś co już potrafię 700zł, żeby potem móc uczestniczyć w szkoleniu civila. Paranoja jak dla mnie. Podstawową wiedzę cada można zweryfikować szybko, a poza tym to jest problem kursanta czy będzie nadążał czy nie. Ale oni chcą papier i koniec. Pytałem czy mogę sobie zrobić w takim razie jakiś zaawansowany kurs cada - oczywiście mogę, ale dopiero wtedy, kiedy zaliczę podstawowy. Kolejna paranoja. Na szczęście Aplikom ma nastawienie proklienckie.
Co do płytki demo z prezentacją to chyba taką dostałem, ale jeszcze jej nie przeglądałem - muszę zajrzeć, dzięki.
Pozdrawiam
F.
Odpowiedź z Cytatem
stare 05-12-07, 18:57
The_pablo The_pablo jest offline

Domyślnie

A ja ugryze temat troche z innej strony.

Czy po opanowaniu umiejetnosci przedstawionych na plytce demonstarcyjnej Aplikomu jest sens robic kurs I stopnia?? Czy mozna bez wahania uderzyc na kurs II stopnia?? A tak de fakto czy po obu kursach zdobyta wiedza wsytarcza do projektowania ulic, skrzyżowan skanalizowanych i wezlow drogowych czy ta wiedza jest kropla w morzu mozliwosci programu?? Czy ktos moglby tresciwie wypowiedziec sie w zakresie tych szkolen.....bylbym wdzieczny.
Odpowiedź z Cytatem
stare 05-12-07, 20:41
strzyzyk strzyzyk jest offline

Domyślnie

Ja w zasadzie jestem samouczkiem i wychodzę z założenia że najlepsza metoda nauki to metoda prób i błędów. Civila sam się nauczyłem wspomagając się wbudowaną pomocą programu. Wykonuje pełne projekty drogowe, niemniej jednak tez myślałem o jakimś kursie. Przyłączam się do pytania poprzednika - jaki zakres umiejętności można nabyć na kursie II stopnia?? albo III jesli jest taki??
Odpowiedź z Cytatem
stare 05-12-07, 23:00

Domyślnie

A ja mam pytanko o tą demonstrację? Dostałem z aplikomu płytkę demo z programem, ale żadnej prezentacji na niej nie ma.. po włożeniu od razu chce konfigurować ustawienia.
Co do pytania o kursy.. to trochę się orientowałem w temacie - jak już wcześniej pisałem procad życzy sobie udokumentowanej wiedzy z cada i dopiero wtedy można zacząć naukę civila. Czyli jesli nie masz papierka to na początek musisz wyrzucić 700zł ( to jest cena promocyjna Procad oferuje 2 etapy,ale nie ma podziału na sieciowe i drogowe. Co wchodzi w skład szkolenia można wyczytać na ich stronce. W aplikomie jest inaczej - są trzy typu - sieciowe, drogowe i urbanistyczne. Urbanistyczne jest jednoetapowe, co do reszty to nie wiem. Zarówno w procadzie jak i w aplikomie szkolenie kończy się tym samym certyfitkatem. Aaaa no i co ważne - takie szkolenie urbanistyczne wychodzi taniej niż te ogólne w procadzie. Tyle wiem.
Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytatem
stare 06-12-07, 00:12
Lianka Lianka jest offline

Wyślij wiadomośc poprzez AIM do Lianka
Domyślnie

editttt czy to szkolenie teraz odbywałes w Poznaniu? Tak mi sie wydawało, ze chyba znam kolegę , ale jakoś głupio mi było pytać czy aby nie uczestniczysz w forum Aplikomu...

Uważam,że szkolenia dużo dają (płytka demo to zdecydowanie nie to samo), ja na tym ostatnim dowiedziałam, sie kilku ciekawych rzeczy i zauważyłam jak bardzo komplikowałam sobie do tej pory prace w Civilu. Szkolenie I stopnia daje tylko ogólny pogląd na program, ale na pewno zapewni wszelkie podstawy do projektowania w tym programie. Jednak dopiero II stopień daje pełniejszy obraz.
W jednym szkoleniu na pewno nie da sie ogarnąć wszystkiego poza tym im wiecej danych tym większy mętlik w głowie dlatego uważam, że najpierw trzeba odbyć stopień I, potem przyswoić sobie wiedzę z niego w praktyce i zdecydować czy to wystarczy czy jednak wydać jeszcze raz kasę na stopień drugi.
Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady postowania